Uvodna beseda
Za izboljšanje tekaške pripravljenosti dobro pripravljeni tekači potrebujejo intervalne teke z večjo intenzivnostjo.
Članek
(priredba znanstvenega prispevka)
Norveške znanstvenike je zanimalo, kakšen trening najbolj poveča porabo kisika (VO2max), ki je eden najpomembnejših parametrov tekaške učinkovitosti.
Štirideset zdravih rekreativnih tekačev so naključno razdelili v štiri skupine, ki so vadile po različnih programih:
- počasen tek na dolge razdalje (70 % HRmax),
- trening na laktatnem pragu (85 % HRmax),
- intervalni trening (15 s teka pri 90–95 % HRmax, 15 s aktivnega počitka pri 70 % HR max),
- intervalni teki (4 min teka pri 90–95 % HRmax, 4 min aktivnega počitka pri 70 % HRmax).
Treninge so izvajali 3-krat na teden, eksperiment pa je trajal 8 tednov.
Pred eksperimentalnim programom in po njem so tekačem izmerili VO2max, utripni volumen srca, volumen krvi, raven laktata in ekonomičnost teka.
Aerobni intervalni trening z veliko intenzivnostjo (trening 3 in 4) je povzročil statistično značilno povečanje VO2max, kar pa ni bilo značilno za trening s počasnim tekom na dolge razdalje in trening na laktatnem pragu. Tistim, ki so vadili po programu 15 x 15 sekund, se je poraba kisika (VO2max) povečala za 5,5 % (s 60,5 na 64,4 ml/kg/min), tekačem, ki so izvajali trening 4 x 4 minute pa za 7,2 % (s 55, 5 na 60,4 ml/kg/min). Utripni volumen srca je bil pri intervalnem treningu boljši za 10 %.
Rezultati te študije jasno kažejo, da so za povečanje porabe kisika tudi pri rekreativnih tekačih potrebni intervalni teki z veliko intenzivnostjo.
Povzetek: Helgerund, J., Hoydal, K., Wang, E., Karlsen, T., Berg, P., Bjerkaas, M., Simonsen, T., Helgesen, C., Hjorth, N., Bach, R., Hoff, J. (2006) Aerobic high-intensity intervals improve VO2max more than moderate training, Medicine & science in sports & exercise.